Tur, Artur

Zgłoszenie do artykułu: Tur, Artur

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Tur, Artur

Właściwie:

Cwibak, Artur

Data urodzenia:

7 kwietnia 1894

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

5 listopada 1968

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Autor tekstów piosenek, monologów i skeczy, współzałożyciel ZAIKS. Ukończył Akademię Handlową w Brukseli. Pierwsze teksty zaczął publikować podczas I wojny światowej dla teatru „Sfinks”. Jego program Figiel na księżycu z muzyką Wacława Julicza wystawiony w „Sfinksie”, uważa się za pierwszą polską rewię[2]. Kilka miesięcy później na scenie Sfinksa wykonaniem piosenki Szkoda słów z jego tekstem rozpoczęła swą wielką karierę Maria Pietruszyńska, używająca już wówczas pseudonimu Hanna Ordonówna[1].

W styczniu 1918 r. wraz ze Stanisławem Ossoryą-Brochockim i innymi autorami założył stowarzyszenie autorskie – przyszły Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych (do śmierci posiadał legitymację nr 1 tego związku).

Od maja 1918 do 1921 r. był kierownikiem literackim wspomnianego „Sfinksa”. W listopadzie 1926 r. objął kierownictwo teatrzyku literacko-artystycznego „Eldorado” i prowadził go do końca 1927 r. W latach 1929–1930 współpracował z teatrem „Mignon”.

Pisał teksty piosenek, skecze, wiersze, monologi, satyry itd[2]. Piosenki z jego tekstami śpiewali m.in.: Eugeniusz Bodo, Stanisław Nawrot, Hanna Ordonówna, Zula Pogorzelska, Marian Rentgen, Ludwik Sempoliński i Michał Znicz, a po wojnie m.in.: duet Rinn-Czyżewski, Katarzyna SobczykKwartet Warszawski[1].

W latach 30-tych pisał dla „Morskiego Oka”, współprowadził czasopismo satyryczne „Karuzela”[2]. Współpracował także z innymi kabaretami i teatrzykami międzywojennej Warszawy, jak „Miraż”, „Czarny Kot”, „Argus”, „Czerwony As” i „Qui pro Quo”[1].

Podczas okupacji ukrywał się przed hitlerowcami. Od 1945 r. kierował „Teatrem Rewii”, a w następnych latach kontynuował działalność literacką[2].

Bibliografia