Lekcja Śpiewania

Osiemdziesiąta Ósma

22 lipca 2024
Spis piosenek
SPIS PIOSENEK:
1. HYMN STRZELECKI (NAPRZÓD DRUŻYNO STRZELECKA)
2. KADRÓWKA
3. 6 SIERPNIA 1914 R.
4. POLKA STRZELECKA
5. MARSZ STRZELCÓW (PIEŚŃ ZWIĄZKU STRZELECKIEGO)
6. WARCZĄ KARABINY
7. PRZYBYLI UŁANI
8. WIZJA SZYLDWACHA
9. WOJENKO, WOJENKO
10. SENSACJA, BATERIA GRA!
11. KOMENDANCIE NASZ
12. KALINA MALINA
13. KTO CIĘ WOŁAŁ LEGIONISTO
14. ŁĄCZKO, ŁĄCZKO, ŁĄCZKO ZIELONA
15. BIAŁE RÓŻE
16. O MÓJ ROZMARYNIE
17. W MEDYCYNĘ NASZEJ DOBY…
18. LIST DO CARA
19. PIECHOTA
20. DUMA O DRUGIEJ BRYGADZIE
21. MY, PIERWSZA BRYGADA
22. LATO, LATO (PIOSENKA NA WSZELKI WYPADEK)
Opis lekcji

5 sierpnia 2024 r.,
Kraków, Mały Rynek,
godzina 19.00

88. Krakowska Lekcja Śpiewania88. Krakowska Lekcja Śpiewania

ZAPRASZAMY NA PATRIOTYCZNĄ KRAKOWSKĄ LEKCJĘ ŚPIEWANIA

„Kadrówka 1914” – to tytuł 88. Krakowskiej Lekcji Śpiewania, która odbędzie się w poniedziałek, 5 sierpnia, o godz. 19.00 na Małym Rynku. Podczas koncertu zabrzmią pieśni związane z rocznicą wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej.

- W tym roku mija 110 lat od chwili, gdy Kraków żegnał strzelców Komendanta Józefa Piłsudskiego. Żegnał pełnych wiary w zwycięstwo ludzi, którzy około 3 nad ranem 6 sierpnia 1914 roku opuszczali krakowskie Oleandry i wyruszali w stronę Kielc, z zamiarem wzniecenia powstania zbrojnego. Do wybuchu powstania nie doszło, ale odwaga żołnierzy I Kompanii Kadrowej przetarła historyczny szlak wiodący do urzeczywistnienia marzeń o wolności i do ostatecznego zwycięstwa, które nastąpiło wraz z zakończeniem I wojny światowej, 11 listopada 1918 roku - napisał prezydent Krakowa Aleksander Miszalski w śpiewniku dla uczestników lekcji.
- Jak co roku pamiętamy o tych wydarzeniach, wspólnie śpiewamy i witamy Kadrówkę, czyli ustanowiony przed wojną z inicjatywy byłych legionistów Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej, który był i jest najbardziej spektakularną formą kultywowania pamięci o czynie legionowym - podkreślił prezydent. I dodał, że lekcje śpiewania towarzyszą w Krakowie wszystkim niemal świętom i ważnym rocznicom historycznym. Jednak do żadnej spośród uroczystości wspólne śpiewanie nie pasuje tak jak do Kadrówki, jednej z tych rocznic, które można i należy wręcz czcić radośnie. W legionowych pieśniach są wątki, które pozwalają prawdziwe poczuć atmosferę sprzed 110 lat i uzmysłowić sobie niełatwą sytuację I Kadrowej.
- Wszystkich uczestników Krakowskiej Lekcji Śpiewania zapraszam gorąco do wspólnego śpiewania - napisał Aleksander Miszalski.

Jak zwykle, dla uczestników Krakowskiej Lekcji Śpiewania przygotowano bezpłatne śpiewniki. W wersji elektronicznej śpiewnik dostępny jest na naszej stronie internetowej.

Krakowska Lekcja Śpiewania – to przewrotna forma koncertu polegająca na tym, że to nie artyści, ale właśnie publiczność jest głównym wykonawcą. Związany od początku z lekcjami krakowski Teatr Loch Camelot wspiera i pomaga w śpiewaniu podając odpowiednią tonację i linię melodyczną. Rekord frekwencji to 30 000 uczestników 11.11.2008 r.
Lekcję poprowadzi Waldemar Domański – pomysłodawca wydarzenia i dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki.

Spis 'Krakoskich' Dobrodziejów

SPIS 'KRAKOSKICH' DOBRODZIEJÓW

Od wielu lat Biblioteka Polskiej Piosenki jest inicjatorem wielu akcji artystycznych i społecznych. Warto wymienić kilka z nich: Krakowska Lekcja Śpiewania, Pogromcy Bazgrołów, Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka, Narodowy Bar Mleczny i wiele innych.

Sukces tych inicjatyw w dużej mierze zawdzięczam pomocy życzliwych mediów, zwykłych ludzi, urzędów i instytucji. Dlaczego?

Entuzjazm i determinacja zawsze zbliżały do siebie ludzi dobrej woli, którzy poświęcali swój prywatny czas na realizację wyznaczonych celów.

Nie każdy ma tyle szczęścia co ja, więc… po wielu latach przyszła pora na rewanż.

Od lat obserwuję próby „naprawy tego świata” przez „pozytywnie zakręconych”, aktywistów oraz innych krakowskich dobroczyńców.

Nie jest ich zbyt wielu i nie wszyscy potrafią skutecznie zrealizować swoje cele.

Dlatego zapraszam do współpracy i zgłaszania szlachetnych projektów, za którymi nie stoi wielki biznes lub publiczne granty. Poszukuję pozytywnie zakręconych, aby móc wesprzeć ich w początkowej, często trudnej drodze do sukcesu.

Zachęcam, aby przesyłać na skrzynkę email dobrodzieje@bibliotekapiosenki.pl kandydatury ludzi, organizacji, stowarzyszeń, które Waszym zdaniem reprezentują szlachetne inicjatywy, pozbawiane cynizmu, polityki i tymczasowości.

Moja pomoc to prezentacja takich działań w trakcie cyklicznych koncertów Krakowska Lekcja Śpiewania, które od lat gromadzą tłumy ludzi na Dużym i Małym Rynku.

Waldemar Domański

DOTYCHCZASOWI LAUREACI:

  • Druhna Chodkiewicz i ZHP – za akcję oddawania szpiku
  • Jolanta Kapica – za zainicjowanie pomysłu utworzenia we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej kąpieliska Zakrzówek, które stało się wielką atrakcją Krakowa
  • Zarząd Zieleni Miejskiej – za wsparcie i realizację obywatelskiej inicjatywy utworzenia kąpieliska Zakrzówek, które stało się wielką atrakcją Krakowa
  • Profesor Piotr Chłosta – za wybitny wkład w profilaktykę i leczenie „męskich chorób” oraz zamianę chorób agresywnych i śmiertelnych na choroby przewlekłe lub zdrowie
  • Piotr Stanisław Ronduda – za stworzenie na mapie Krakowa miejsca spotkań ludzi dobrej woli, za umiejętności integrowania mieszkańców
  • Dr Małgorzata Trojańska - za działania na rzecz wsparcia rozwoju osób z niepełnosprawnościami
Śpiewamy i pomagamy bezdomnym zwierzętom

Śpiewamy i pomagamy bezdomnym zwierzętom

Z inicjatywy Prezydenta Miasta Krakowa Lekcja Śpiewania będzie połączona ze zbiórką karmy dla bezdomnych psów i kotów – podopiecznych krakowskiego schroniska.

Krakowskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt przyjęło w czasie tegorocznych wakacji dziesiątki porzuconych zwierząt. To zdecydowanie więcej niż w czasie letnich miesięcy w ostatnich latach. Dlatego miasto zorganizowało zbiórkę na rzecz bezdomnych zwierząt. Potrzebne są przede wszystkim podkłady higieniczne oraz dobrej jakości karma dla psów i kotów. Dary można przekazywać w różnych punktach miasta (lista tutaj), a także przynieść na tegoroczną Lekcję Śpiewania. Zbiórka na Małym Rynku będzie prowadzona przy scenie od godz. 17.00 do 20.30 – w specjalnym namiocie z logotypem miasta. Jeśli ktoś będzie chciał wesprzeć akcję finansowo będzie także możliwość przekazania datków do puszek wolontariuszy z krakowskiego schroniska.

Śpiewajmy i pomagajmy razem!

88. Lekcja Śpiewania

5 sierpnia 2024 / OKBPP

PATRONAT MIEDIALNY