Zgłoszenie do artykułu: Momus

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwa:

Momus

Informacje

Kabaret artystyczno-literacki „Momus” rozpoczął swoją działalność w noc sylwestrową 1908/1909 r. Siedziba kabaretu znajdowała się na ul. Wierzbowej 9. Funkcję kierownika artystycznego sprawował Arnold Szyfman, kierownika literackiego Leon Choromański, kierownika muzycznego Witold Elektorowicz.

W kabarecie debiutowały, niezwykle popularne w późniejszym okresie, piosenki Leona Schillera, tj.: Peleryna ze słowami Mieczysława Srokowskiego, Ballada o róży nieznanej do słów Leopolda Staffa oraz autorska Brzydula. Kolejnymi niezapomnianymi pozycjami z repertuaru kabaretu są piosenki wykonywane przez Alfreda LubelskiegoDymek z papierosa z muzyką Gustava Goubliera i polskim tekstem Lucjana Konarskiego oraz Za parawanem ze słowami autorstwa Leona Choromańskiego i muzyką Wiktora Krupińskiego.

W kabarecie swoje pierwsze kroki stawiali tacy artyści jak Jerzy Boczkowski – w roli kompozytora i Konrad „Tom” Runowiecki – jako autor tekstów[1].

Bibliografia

1. 

http://www.festiwalretro.pl.
Nota opracowana na podstawie 43. gazety festiwalowej IV Ogólnopolskiego Festiwalu „Piosenki Retro” – „Głos Festiwalu” nr 1/2009, OAK Group, Warszawa 2009.