Dobrzyński, Jerzy Jarosław

Zgłoszenie do artykułu: Dobrzyński, Jerzy Jarosław

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Dobrzyński, Jerzy Jarosław

Data urodzenia:

2 kwietnia 1954

Miejsce urodzenia:

Stargard Szczeciński

Informacje

Kompozytor, aranżer i multiinstrumentalista. Ukończył warszawskie Studium im. Henryka Wieniawskiego w klasie fortepianu oraz Państwową Szkołę Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie skrzypiec i klarnetu. W 1971 r. założył grupę soulową Ogień, formację stołecznych klubów studenckich „Hybrydy” i „Remont”. Nawiązał współpracę z zespołem Gramine, dla którego komponował, aranżował i przygotował repertuar na LP Gramine, wydany przez Muzę. W latach 1974–1980 kierował własną grupą wokalną Gem. Od 1981 r. prowadził zespoły towarzyszące Zdzisławie Sośnickiej, a potem grupie Vox. W 1986 r. związał się ze studiem nagrań M. Wróblewskiego i poświęcił się głównie kompozycji. Jego piosenki zdobyły wiele nagród, m.in. w koncertach Premie i Premiery oraz w plebiscycie Polskiego Radia i Telewizji Polskiej Muzyczna Jedynka, a także na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot w latach 1989–1990 i Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole w latach 1990–1991. Śpiewali je m.in. Danuta Błażejczyk, Jolanta Jaszkowska, Ryszard Rynkowski, Lora Szafran, Mieczysław Szcześniak, Zbigniew WodeckiAndrzej Zaucha[1].

Bibliografia