Jagielski, Wojciech

Zgłoszenie do artykułu: Jagielski, Wojciech

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Jagielski, Wojciech

Data urodzenia:

10 lutego 1955

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Informacje

Poeta, autor tekstów piosenek, kompozytor. Absolwent Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Jako poeta debiutował w 1976 r. na łamach tygodnika „Kultura”. W tym samym roku Wydawnictwo Literackie opublikowało tomik jego wierszy Discantus Supra Librum. W 1976 r. napisał także pierwszy tekst piosenki „Od lat”. W latach 1979–1982 piosenki z jego tekstami zdobyły nagrody i wyróżnienia, m.in.:

Żyć do pełna w 1979 r. i Bierz mnie w 1980 r. – tytuł piosenki miesiąca w radiowo-telewizyjnym plebiscycie Studia Gama,

Bez tego i owego – nagrodę w konkursie Programu III Polskiego Radia,

– widowisko pt. Pozłacany warkocz z jego tekstami do piosenek BaśkaNie będzie mnie głowisia bolała – Grand Prix na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’80,

Za dużo widzę – wyróżnienie na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’81,

Miłość to jest wielki skarb – III nagrodę na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’87.

– w koncercie telewizyjnym Premie i Premiery I miejsce zajęła w 1989 r. piosenka Zmienia się świat, a w 1991 r. Rymowanka w sprawie ochrony środowiska.

Przygotował repertuar płytowy dla Ewy Bem na LP I co z tego masz i dla Andrzeja Zauchy na LP Wszystkie stworzenia duże i małe. Jego piosenki wykorzystano w telewizyjnym programie pt. U cioci na imieninach. Jest scenarzystą i reżyserem teledysków, m.in. Tokio (z Ewą Bem) i Uczciwa bieda (z Jackiem Skubikowskim), oraz muzycznych programów TV, m.in. My Style (z Ewą Kuklińską). Piosenki z jego tekstami śpiewali także: Felicjan Andrzejczak, Krzysztof Cugowski, Gang Marcela, Wojciech Gąssowski, Irena Jarocka, Maria Jeżowska, Krzysztof Krawczyk, Grażyna Łobaszewska, Bogusław Mec, Maryla Rodowicz i Joanna Starosta.

Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej(odcinek 32 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego). Jest kompozytorem utworu instrumentalnego pt. Pamiętnik manekina, który zdobył I nagrodę w konkursie Programu III Polskiego Radia, oraz muzyki do spektakli Król IV Stanisława Grochowiaka (reż. Tadeusz Różewicz), Pułapka na myszy Agathy Christie (reż. Marek Piestrak) i Motyle są wolne Leonarda Gershe (reż. Lesień Zbigniew)[1].

Bibliografia