Koman, Janusz

Zgłoszenie do artykułu: Koman, Janusz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Koman, Janusz

Data urodzenia:

6 lutego 1948

Miejsce urodzenia:

Łódź

Informacje

Pianista, kompozytor i aranżer, także gitarzysta basowy, organista i dyrygent. Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu. Studiował na Wydziale Instrumentalnym Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi. Debiutował jako gitarzysta basowy i pianista w amatorskich zespołach muzycznych Szeptacze i 47. Pokolenie Potomków Piasta i Rzepichy. W 1967 r. przez sześć miesięcy grał na organach i gitarze basowej w zespole Czerwono-Czarni. W 1969 r. związany był z grupą Land. Do 1972 r. współpracował z różnymi zespołami estradowymi, z którymi koncertował w kraju i za granicą, m.in. w ZSRR, NRD, Czechosłowacji i na Węgrzech.

W latach 1972–1985 prowadził własny Koman Band, z którym dokonał licznych nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia. Równocześnie uczestniczył w nagraniach płytowych i koncertach estradowych jako dyrygent, aranżer i kierownik muzyczny. W latach 1984–1986 prowadził żeńską grupę wokalną Fiesta, dla której przygotował repertuar na LP Fiesta, wydany przez Muzę w 1985 r. Współpracował także z orkiestrami Henryka Debicha, Zbigniewa Górnego, Jerzego MilianaAndrzeja Trzaskowskiego.

Koncertował za granicą, m.in. w RFN, Szwajcarii, Austrii, Holandii, Belgii, Francji, we Włoszech, na Kubie i Bliskim Wschodzie. W 1986 r. ograniczył działalność kompozytorską, a z estrady wycofał się całkowicie. Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 50 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego).

Jest kompozytorem:

– rock-opery 3400 lat po Ikarze (libr. Bogdan Olewicz), współautorem rock-opery Naga (libr. Grzegorz Walczak);

– baletu Suita słoneczna;

– minimusicalu Wieczór w obcym mieście (libr. Janusz Kondratowicz);

– muzyki do spektakli teatralnych i filmów krótkometrażowych;

– utworów instrumentalnych;

– piosenek m.in. dla Hanny Banaszak, Danuty Błażejczyk, Stana Borysa, Fiesty, Marii Jeżowskiej, Grażyny Łobaszewskiej, Krystyny Prońko, Zdzisławy Sośnickiej, grupy VoxAndrzeja Zauchy.

Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu Krystyna Prońko otrzymała nagrody za interpretację jego piosenek Po co ci to chłopczeUmarłe krajobrazy w 1973 r. oraz Anioł i różaNiech moje serce kołysze ciebie do snu w 1975 r. Piosenka Jeden świat w wykonaniu Zdzisławy Sośnickiej zdobyła Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot ’77.

Jest laureatem:

– nagród za aranżację na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1974 r. i w latach 1985–1986,

– wyróżnienia na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’87 za piosenkę Zagranica,

– wyróżnienia na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’91 za Moją cierpliwość.

Od 2000 r. prowadzi wydawnictwo muzyczne JKoman Prod[1].

Bibliografia