Kopff, Antoni

Zgłoszenie do artykułu: Kopff, Antoni

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Kopff, Antoni

Data urodzenia:

19 sierpnia 1944

Miejsce urodzenia:

Tarnów

Data śmierci:

11 lutego 2021

Informacje

Kompozytor, aranżer i pianista, także producent muzyczny. Studiował na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej oraz na Wydziale Wychowania Muzycznego Studium Nauczycielskiego w Krośnie. Pracował jako nauczyciel muzyki oraz realizator dźwięku w Rozgłośni Rzeszowskiej Polskiego Radia. W 1970 r. utworzył grupę wokalno-instrumentalną Respekt, w której debiutowała Krystyna Prońko. Był kierownikiem muzycznym zespołów Partita (1971–1976) i Familia (1977 r.), Teatru Syrena w Warszawie (1986–1989), a także festiwali w Opolu, Sopocie i Mrągowie. Wykładał w Studium Muzycznym przy Teatrze Rozrywki w Chorzowie (1978–1980) i na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi (1988–1991). Aranżował i komponował piosenki do programów radiowych i telewizyjnych, m.in. do Kabareciku Olgi LipińskiejPoradni pozamałżeńskiej Marcina Wolskiego.

Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 50 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego) oraz program TV Wieczór kawalerski.

Kompozytor muzyki do spektakli teatralnych Sceny z życia Cyganerii, Filomena Marturano, Dom kobietKolęda na cały rok; muzyki do bajki dla dzieci Poszukiwania Mistrza Baja; piosenek m.in. dla BAJM, Andrzeja Dąbrowskiego, Familii, Anny Jantar, Ireny Jarockiej, Jolanty Jaszkowskiej, Krzysztofa Krawczyka, Alicji Majewskiej, Partity, Andrzeja Rybińskiego, Wojciecha Skowrońskiego, Zbigniewa WodeckiegoAndrzeja Zauchy. Autor przeboju Andrzej Dąbrowskiego Do zakochania jeden krok czy jednego z najpiękniejszych duetów w historii polskiej piosenki – Ktoś między nami, który wykonywali Anna JantarZbigniew Hołdys.

Laureat:

– I nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’72 oraz I nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot ’72 za Do zakochania jeden krok,

– II nagrody w koncercie Premiery na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’73 za Dwa razy dwa,

– I nagrody w koncercie Premiery na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’87 za Czekamy na wyrok[1], [2].

Bibliografia