Nazwisko: |
Styła, Ryszard |
Data urodzenia: |
24 czerwca 1954 |
Jeden z najbardziej wszechstronnych polskich gitarzystów. Poszukiwany muzyk sesyjny, obdarzony wyjątkowym wyczuciem akompaniator i lider formacji Spectrum Session. Zadebiutował w 1972 r. występami w licznych grupach bluesowo-rockowych. W 1976 r. wraz z grupą Stump prowadzoną przez Wojciecha Groborza zdobył wyróżnienie na festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu. Następnie na niemal dwa lata związał się z grupą Jazz Live, w której występował wraz z Jerzym Buzuchą, Ryszardem Kwaśniewskim, Marianem Pawlikiem i Stefanem Sendeckim.
Od początku lat 80-tych zdobywał sympatię publiczności i uznanie krytyków niebanalnymi kreacjami artystycznymi. Był członkiem kultowych Wałów Jagiellońskich i Wolnej Grupy Bukowina. Grał w zespole jazzu tradycyjnego Old Metropolitan Band i jazz-rockowej formacji Dżamble, z której w 1980 r. trafił do legendarnego Laboratorium. Z Laboratorium występował do 1984 r., nagrywając w tym czasie trzy płyty: No. 8, Blue Light Pilot i Anathomy Lesson i dużo koncertując w kraju i za granicą. W kolejnych latach akompaniował wokalnym występom Elżbiety Adamiak i Andrzeja Zauchy, a także występował z Tomaszem Stańką, grupą Basspace Witolda Szczurka (m.in. występ na Jazz Jamboree), Brass Time Adama Kawończyka (występ na „Jazz nad Odrą” i nagroda indywidualna). Współpracował ze znanym krakowskim poetą Adamem Ziemianinem. Koncertował w Europie Zachodniej, m.in. w Niemczech i Szwajcarii, a także w Stanach Zjednoczonych, m.in. z Carlosem Johnsonem i Jamesem Cammackiem.
Od 1986 r. z powodzeniem prowadzi własny zespół o nazwie Spectrum Session, z którym nieprzerwanie występuje w różnych składach personalnych. Obecnie tworzą go, obok lidera: Robert Kubiszyn – bg., Leszek Szczerba – sxf. i Sławomir Berny – dr. Ryszard Styła ma na koncie kilka autorskich nagrań. Na Zaduszkach Jazzowych został zarejestrowany koncert jego zespołu w składzie z Andrzejem Cudzichem i Cezarym Konradem, który ukazał się na płycie pt. Mój rodzinny blues. W 1995 r. ukazała się płyta pt. Blues, blues, blues, w nagraniu której uczestniczyli muzycy jazzowi i bluesowo-rockowi, tacy jak: Jacek Kochan, Paweł Ostafil, Jerzy Styczyński, bracia Krzysztof i Paweł Ścierańscy i Jarosław Śmietana. Rok później powstał kolejny album zatytułowany Guitar Spectrum Session, zrealizowany przy współpracy muzyków amerykańskich Billa Dickensa i Ernie’ego Adamsa. Następny album pt. Kind Of Life został uznany za jedno z najlepszych dokonań 2001 w zakresie muzyki jazzowej. Ale jeszcze przed jego nagraniem w 1999 r. nagrał ze swoim zespołem i córką Karoliną Styłą płytę pt. Karolina Styła With Spectrum Session Acoustic.
Autorskie dokonania Ryszarda Styły oscylują wokół estetyki fusion, poruszając się na pograniczu jazzu i muzyki rockowej. To nowoczesne kompozycje, w których artysta wypracował wysoce indywidualny język muzyczny. Umiejętnie operuje nastrojem, muzycznymi konwencjami i wszechstronnym instrumentarium, skutecznie przemawiając zarówno do koneserów, jak i przeciętnych słuchaczy. W jego repertuarze można znaleźć niezwykle atrakcyjne utwory autorskie, wykonywane precyzyjnie, niezwykle malarskie, melodyjne i rytmiczne. Doskonały efekt przynosi zestawiania instrumentów akustycznych, elektrycznych i elektronicznych, które tworzą razem bogatą fakturę barw[2].