Nazwisko: |
Umer, Magda |
Data urodzenia: |
9 października 1949 |
Miejsce urodzenia: |
Warszawa |
Piosenkarka, także aktorka, scenarzystka i reżyser. Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Debiutowała w czasie studiów jako piosenkarka amatorka w kabarecie „Abakus”.
W 1968 r. związała się z kabaretem klubu studenckiego „Stodoła”. Reprezentowała go w 1969 r. na Zimowej Giełdzie Piosenki Studenckiej w Opolu, gdzie zdobyła III nagrodę za wykonanie piosenki Jeśli myślisz, że ja ciebie nie kocham. W tym samym roku debiutowała na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
Na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu zdobyła w 1969 r. II nagrodę za piosenkę Jestem cała w twoich rękach, a rok później I nagrodę za piosenkę Koncert jesienny na dwa świerszcze. Piosenka ta i jej wykonawczyni uhonorowane zostały jeszcze dwoma nagrodami – w plebiscycie Polskiego Radia i na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’71. Jesienią 1971r. rozpoczęła współpracę z kabaretem „Dreszczowisko”. W 1972 r. zdobyła III nagrodę na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za piosenkę Dawno chyba.
Śpiewała piosenki do wierszy Bolesława Leśmiana, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Tadeusza Gajcego. Perfekcyjne połączenie wiersza, muzyki i aktorstwa w jej wykonaniu sprawiło, że upowszechnił się termin poezja śpiewana, zaczerpnięty zresztą z tytułu koncertu Polska poezja śpiewana, który przygotowała w 1974 r. na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
Jest autorką:
– własnych recitali TV Cienie, Na strychu i Wszystko już było;
– widowisk poetyckich tworzonych dla teatru, estrady i TV;
– programów poświęconych twórcom piosenki literackiej i studenckiej, m.in. Elżbiecie Adamiak, Wojciechowi Bellonowi, Leszkowi Długoszowi, Markowi Grechucie, Elżbiecie Wojnowskiej, a także Agnieszce Osieckiej i Jeremiemu Przyborze.
Zagrała rolę Racheli w Weselu Stanisława Wyspiańskiego; wyreżyserowała poetyckie spektakle teatralne Biała bluzka, Kobieta zawstydzona i Zimy żal; zrealizowała przedstawienia dla Teatru TV, m.in. Heloiza i Abelard; przygotowała i wyreżyserowała estradowy program muzyczny Big Zbig Show ze Zbigniewem Zamachowskim w roli głównej oraz cykl telewizyjnych wywiadów z Agnieszką Osiecką Rozmowy o świcie i zmierzchu i wspomnieniowy program o Agnieszce Osieckiej Zielono mi na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1997 r.
Jest laureatką nagrody Programu III. Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego w 1995 r. Jej karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” odc. 164 (reż. Ryszard Wolański)[1].