Dagnan, Marek

Zgłoszenie do artykułu: Dagnan, Marek

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Dagnan, Marek

Data urodzenia:

27 stycznia 1937

Miejsce urodzenia:

Nowy Bytom

Data śmierci:

2016

Informacje

Literat, poeta, autor tekstów piosenek. Studiował na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zadebiutował w 1959 r. opowiadaniem pt. Miasteczko, drukowanym w tygodniku „Za i przeciw”, prezentowanym także w programie Redakcji Literackiej Polskiego Radia. W latach 1961–1963 był kierownikiem literackim kabaretu klubu studenckiego „Stodoła” w Warszawie. Od 1964 do 1971 r. pisał w spółce autorskiej z Bogusławem Choińskim.

W latach 1976–1981 prowadził klub literacki przy bibliotece Zakładów Mechanicznych Ursus. Pisał opowiadania, scenariusze widowisk estradowych, filmów rysunkowych (m.in. Cień na firance) i felietony. Pierwsze jego piosenki, z początku lat 60-tych, utrwalone zostały w nagraniach dla Radiowego Studia Piosenki. Były to m.in.: Miała na imię, Szklane oko, Przy winie.

Jest autorem tekstów piosenek m.in. dla Ali-Babek, Andrzeja i Elizy, Czerwonych Gitar, Edyty Geppert, Anny German, Homo Homini, Jolanty Jaszkowskiej, Haliny Kunickiej, Alicji Majewskiej, Sławy Przybylskiej, Andrzeja Rybińskiego, Urszuli.

Zdobył:

– wiele nagród w radiowych konkursach na piosenkę,

– wyróżnienie za trzy opowiadania w konkursie im. Jana Brzechwy organizowanym przez ZAIKS,

– nagrodę Przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Narodowej na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’68 za Takie ładne oczy,

– II nagrodę na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’83 za Nie liczę godzin i lat.

Jest autorem piosenek dziecięcych, wydanych w śpiewnikach harcerskich i podręcznikach wychowania muzycznego[1].

Bibliografia
Finansowanie

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013.