Marek, Jerzy Andrzej

Zgłoszenie do artykułu: Marek, Jerzy Andrzej

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Marek, Jerzy Andrzej

Właściwie:

Woźniakowski, Andrzej

Data urodzenia:

7 lutego 1936

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

14 kwietnia 2004

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Kompozytor, pianista, dyrygent i aranżer. Absolwent Wydziału Kompozycji i Dyrygentury Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu w klasie Ryszarda Bukowskiego. Studiował na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. W latach 60. z Adamem Kreczmarem prowadził kabaret „Gag” działający przy Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Współpracował z kabaretami „Hybrydy”, „Pod Egidą”, teatrami dramatycznymi i muzycznymi w Warszawie, Gdyni, Rzeszowie i Kielcach.

W latach 1972–1977 był kierownikiem muzycznym warszawskiego Teatru „Syrena”. Współpracował z radiem i TV. Jest kompozytorem komedii muzycznych Płomienna miłość Krawczyka Fastrygoso do królowej Esterki (libretto I. Mancer), Córka kowala (libretto S. Perec) i Czarodziejska kobra ( libretto J. Bekker); muzyki do spektakli teatralnych Mieszczanin szlachcicem, Zacznijcie się śmiać, Golem, Hyde Park, Grzegorz Dyndała, Panna Maliczewska, Pan Tadeusz, Pół żartem, pół serioGałązka rozmarynu; muzyki do filmów krótkometrażowych i dokumentalnych wytwórni filmowej „Czołówka”; piosenek dla teatrów i kabaretów oraz m.in. dla Krzysztofa Cwynara, Jana Pietrzaka, Jerzego Połomskiego, Joanny Rawik, duetu Rinn-Czyżewski, Maryli Rodowicz, Ireny Santor, Lidii Stanisławskiej, [[Tutinas_Teresa]|Teresy Tutinas]] i Tadeusza Woźniakowskiego.

Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej odc. 63 (reż. Ryszrd Wolański). Jest laureatem wyróżnienia w konkursie miasta stołecznego Warszawy za Menuet dla króla Stasia, I nagrody na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie w 1966 r. oraz nagrody Komitetu ds. Radia i Telewizji na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole w 1968 r. za Jak cię miły zatrzymać, „Srebrnego Pierścienia” na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu w 1975 r. za W taki świt[1].

Bibliografia