Mogielnicki, Andrzej

Zgłoszenie do artykułu: Mogielnicki, Andrzej

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Mogielnicki, Andrzej

Pseudonim:

Bankrut, Andrzej

Data urodzenia:

15 grudnia 1948

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Informacje

Autor tekstów piosenek, satyryk i publicysta, także producent muzyczny. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie studiów był opiekunem literackim sceny rockowej klubu studenckiego „Medyk” w Warszawie. Jako autor związany był z grupą System. Później współpracował ze Zbigniewem Hołdysem. Do jego muzyki napisał m.in. teksty piosenek Co się stało z Magdą K.Obłęd w podmiejskiej dyskotece. W 1977 r. związał się jako autor tekstów z Budką Suflera. Równocześnie publikował opowiadania i teksty satyryczne w „Szpilkach”, „Politechniku” i „Nowym Wyrazie”.

W 1982 r. z Janem Borysewiczem współtworzył zespół Lady Pank, z którym współpracował jako autor i producent do 1986 r. Jest autorem scenariuszy TV programów muzycznych i teledysków; tekstów piosenek do spektaklu Filomena Marturano Eduardo De Filippo (muz. Antoni Kopff); repertuaru na płyty Dwa Plus Jeden (LP Dwa Plus Jeden: Bez limitu), Izabeli Trojanowskiej (LP Izabela Trojanowska: Iza, LP Izabela Trojanowska: Układy), Lady Pank (LP Lady Pank, LP Lady Pank: Ohyda, LP Lady Pank: Drop Everything, LP Lady Pank: O dwóch takich, co ukradli księżyc), Bogdana Gajkowskiego (LP Kapitan Nemo), Recydywy Blues Band (LP Recydywa Blues Band: Równowaga strachu); tekstów piosenek m.in. dla Haliny Frąckowiak, Anny Jantar, Ireny Jarockiej, Jolanty Jaszkowskiej, Marii Jeżowskiej, Krzysztofa Krawczyka, Krystyny Prońko, Maryli RodowiczZdzisławy Sośnickiej.

Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej odc. 63 (reż. Ryszard Wolański). Jest laureatem III nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 1980 za tekst piosenki Reggae o pierwszych wynalazcach. W latach 1980–1981 i 1983–1987 zwyciężał w plebiscytach magazynu „Non Stop” jako autor roku. Od 1994 r. współpracuje także z grupą Guru, dla której przygotował repertuar na CD Guru, wydany przez własne wydawnictwo Kogel Mogel Rec[1].

Bibliografia