Nazwisko: |
Woźniakowski, Tadeusz |
Data urodzenia: |
8 lutego 1931 |
Miejsce urodzenia: |
Łódź |
Piosenkarz i aktor, dyrygent, pianista i kompozytor. Ukończył Liceum Muzyczne w Łodzi w klasie fortepianu. Studiował na Wydziale Dyrygentury Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu. Absolwent Wydziału Wokalnego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu. Był także słuchaczem Studia Dramatycznego przy Teatrze Polskim. W czasie studiów prowadził chór Uniwersytetu Wrocławskiego i był kierownikiem muzycznym studenckiego teatrzyku satyry Ponuracy. W 1956 r. w konkursie piosenkarskim zorganizowanym przez Rozgłośnię Polskiego Radia we Wrocławiu zdobył II nagrodę. Fakt ten zdecydował o jego późniejszej karierze piosenkarskiej.
Po studiach powrócił do Łodzi, gdzie debiutował w tamtejszej operetce jako śpiewak i aktor. Związany przez trzy sezony z tą sceną, kreował główne role męskie m.in. w Cnotliwej Zuzannie, Pannie Wodnej, Dziękuję ci, Ewo i Fantastycznym rejsie. Od 1960 r. poświęcił się przede wszystkim piosence. Jako solista współpracował z orkiestrami Edwarda Czernego, Henryka Debicha, Bogusława Klimczuka i Stefana Rachonia, z zespołami Andrzeja Mundkowskiego, Adama Skorupki, Tadeusza Suchockiego i Czesława Majewskiego. Śpiewał na krajowych i zagranicznych festiwalach piosenki.
W 1963 r. zdobył I nagrodę na festiwalu w Rostoku (NRD), w 1970 r. nagrodę publiczności w Splicie (Jugosławia), w 1971 r. I nagrodę na festiwalu w Słonecznym Brzegu (Bułgaria). Koncertował we wszystkich niemal krajach Europy, na Kubie oraz wielokrotnie w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. Dokonał licznych nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia w Łodzi, Wrocławiu, Katowicach i Warszawie.
W latach 60-tych i 70-tych przez dziesięć sezonów współpracował z Teatrem Syrena, a w Teatrze Rozmaitości pełnił obowiązki kierownika muzycznego. Jest kompozytorem muzyki do:
– spektakli teatralnych;
– widowisk estradowych;
– bajek dla dzieci;
– piosenek własnego repertuaru oraz m.in. dla Sławy Przybylskiej, Paulosa Raptisa, Reny Rolskiej i Ireny Santor.
Jego piosenka Zawołaj w interpretacji Niny Urbano zdobyła II nagrodę na festiwalu piosenki w Agrigento (Włochy). Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 182 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego)[1].