Bracia, do bitwy nadszedł czas

Zgłoszenie do artykułu: Bracia, do bitwy nadszedł czas

Bracia, do bitwy nadszedł czas

Marsz obozowy

Autor słów:

nieznany

Słowaczyński, Jędrzej[4]

Autor muzyki:

Kurpiński, Karol

nieznany[1]

Data powstania:

2 lutego 1831

Informacje

„Marsz obozowy” jest jedną z ośmiu pieśni powstańczych, jakie skomponował Karol Kurpiński (1785–1857) chcąc przyczynić się do wzrostu uczuć patriotycznych i nastrojów rewolucyjnych.

Utwór powstał w nocy z 1 na 2 lutego 1831 r. na odwachu Artylerii Gwardii Narodowej. Został on napisany jako utwór okolicznościowy ,,na dzień odjazdu naczelnego wodza ze stolicy do obozu(1)”. W wersji oryginalnej jest on przeznaczony na głosy solowe, chór i orkiestrę. Po raz pierwszy był wykonany 8 lutego w Teatrze Narodowym pod batutą kompozytora. Kurpiński chcąc bowiem wpłynąć na nastroje społeczeństwa wykonywał swoje pieśni powstańcze (z orkiestrą i śpiewakami) jako antrakty lub na końcu przedstawień[4].

Tytuł Marsza należy tu raczej zastąpić stosowniejszym określeniem „pobudka wojenna”. Takich utworów pisanych w formie modnej ówcześnie pobudki było więcej: Pobudka z roku 1831, Śpiew wojenny i inne[12].

Początkowy fragment tej pieśni stał się Hasłem Wojska Polskiego.

(1) – Józef Chłopicki (1771–1854) – odjeżdżał do obozu wojennego pod Olszynką Grochowską[11].

Bibliografia

1. Jeszcze Polska nie zginęła!: pieśni patriotyczne i narodowe. Cz. 2, Słowa, s. 49.

2. Ojców naszych śpiew: pieśni patriotyczne, nr 59.

3. Jeszcze jeden mazur dzisiaj: pieśń w łatwym układzie na fortepian.
Publikacja nie zawiera informacji na temat autora tekstu oraz muzyki utworu.

4. Śpiewnik polski, s. 44, 45.

5. Polskie pieśni i piosenki: śpiewnik polski: [melodie i teksty], s. 39, 40, 200.

6. Śpiewnik strzelecki szkoły junaka: dla organizacyj przysposobienia wojskowego, s. 142–144.
Publikacja nie zawiera informacji na temat autora tekstu utworu.

7. Pieśni narodowe z muzyką: w setną rocznicę trzeciego rozbioru Polski wydane. Z. 2, s. 21.
Publikacja nie zawiera informacji na temat autora tekstu i muzyki utworu.

8. Polski śpiewnik narodowy z melodiami, s. 66–68.
Publikacja nie zawiera informacji na temat autora tekstu utworu.

9. Śpiewniczek młodzieży polskiej: zawierający dawne i nowsze pieśni z muzyką na 1, 2 i 3 głosy. Z. 1, z. I, nr 13, s. 22–24.
Publikacja nie zawiera informacji na temat autora tekstu utworu.

10. Tam na błoniu błyszczy kwiecie: śpiewnik historyczny, s. 10, 11.
Publikacja nie zawiera informacji na temat autora tekstu utworu.

11. ...pieśń ujdzie cało...: śpiewnik.. T. 1, s. 95–97.

12. Złota księga pieśni polskich: pieśni, gawędy, opowieści, s. 68, 69.