Kaszkur, Zbigniew

Zgłoszenie do artykułu: Kaszkur, Zbigniew

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Kaszkur, Zbigniew

Data urodzenia:

23 stycznia 1927

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

22 lipca 1999

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Poeta, satyryk, autor tekstów piosenek, scenarzysta i publicysta. Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Debiutował na początku lat 50-tych utworami satyrycznymi w tygodniku „Mucha”. Później pisał dla „Szpilek”. W tygodniku tym ukazał się także wiersz Piosenka prawie miłosna, który z muzyką Władysława Radnego stał się pierwszą jego piosenką. Następne powstały w spółce autorskiej ze Zbigniewem Zapertem. Pierwszym wspólnym tekstem była Piosenka dla nieznajomej. Kolejne popularyzowały na koncertach i antenie radiowej ówczesne gwiazdy polskiej piosenki, m.in. Mieczysław Fogg, Janusz Gniatkowski, Bożena Grabowska, Jerzy Połomski, Hanna Rek, Rena Rolska, Irena Santor, Violetta Villas, Tadeusz WoźniakowskiNatasza Zylska. W spółce autorskiej ze Zbigniewem Adrjańskim jako Marta Bellan napisał około stu piosenek, m.in. dla Waldemara Koconia, Heleny Majdaniec, Czesława Niemena, Ady Rusowicz, TrubadurówHaliny Żytkowiak.

Jest autorem:

– scenariuszy widowisk estradowych PodróżPolskie niebo;

– sztuki teatralnej Potyczki z Amorem;

– tomiku satyr Raduj się, kto może;

– fraszek, limeryków i wierszy dla dorosłych i dzieci, zamieszczanych w prasie codziennej i periodykach[1].

Bibliografia