Kuryło, Andrzej

Zgłoszenie do artykułu: Kuryło, Andrzej

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Kuryło, Andrzej

Data urodzenia:

2 października 1943

Miejsce urodzenia:

Tychów Stary

Informacje

Poeta i autor tekstów piosenek, także producent telewizyjny. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. W czasie studiów współpracował z teatrzykiem Kalambur oraz Studiem Piosenki klubu studenckiego „Pałacyk” we Wrocławiu. Jako autor zadebiutował tekstem piosenki Epitafium dla Edith Piaf, wykonanej przez Teresę Tutinas na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie w 1964 r. Zaczął wówczas pisać m.in. dla Nastolatków, Ali-Babek, Romualda i Romana, Nurtu, Trzech Koron, En FaceHomo Homini.

Od połowy lat 70-tych współorganizował wrocławskie imprezy muzyczne, m.in. Studencki Festiwal Jazzowy „Jazz nad Odrą” oraz Przegląd Piosenki Aktorskiej. Jest autorem tekstów piosenek m.in. dla Gaygi, Anny Jantar, Ireny Jarockiej, Marii Jeżowskiej, Krzysztofa Krawczyka, Bogusława Meca, Partity, Krystyny Prońko, Andrzeja Rybińskiego, Ireny Santor, Urszuli Sipińskiej, Skaldów i grupy Vox, a także twórcą monograficznych programów tv o gwiazdach polskiej estrady.

Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 42 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego). Jest laureatem:

– II nagrody na Ogólnopolskim Turnieju Jednego Wiersza w 1963 r.,

– wyróżnienia na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’64 za piosenkę Epitafium dla Edith Piaf,

– I nagrody na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie w 1968 r. za Nie pojadę z tobą na wieś,

– I nagrody w konkursie piosenki na Festiwalu Kultury Studentów w Krakowie w 1969 r.,

– Złotego Pierścienia na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej Kołobrzeg ’74 za utwór Piosenka melduje się na rozkaz,

– II nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’75 za W tym domu straszy,

– Złotego Pierścienia na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej Kołobrzeg ’76 za Wszystkie barwy lipca[1].

Bibliografia